A melatonin
Az alvás és az ébrenlét váltakozásáért a tobozmirigy által kiválasztott melatonin nevű hormon felel. Ez irányítja, hogy mikor, mennyit és milyen mélyen alszunk. Termelődése a fényhez köthető, azaz éjszaka rengeteg termelődik belőle, nappal pedig szinte teljesen leáll az előállítása. Persze ez a folyamat nem az egyik pillanatról a másikra történik, hanem folyamatosan - ahogy sötétedik, egyre több melatonin kerül a szervezetbe, ahogy világosodik, egyre kevesebb. A hormon hatására többek között lecsökken a testhőmérséklet és álmosnak érezzük magunkat.
Ha éjszakai műszakban dolgozunk, éjszaka utazunk, sokáig maradunk ébren egy buli kedvéért, vagy a kisgyermekünk miatt felkelünk az este során, az mind-mind befolyásolja a melatonin termelődését, hiszen a szervezet a fények hatására azt hiszi, hogy nappal van. Azonban nem kell ilyen sok idő a természetes biológiai folyamatok megbontásához, elég az a pár perc is, amíg éjszaka megiszunk egy pohár vizet, vagy rápillantunk a mobiltelefonunkra. A felkapcsolt lámpa fénye és a kijelző világossága már ekkor is bővel elég ahhoz, hogy befolyásolja a melatonin szintet - a hirtelen fényforrás hatására azonnal megcsappan a hormon termelődése, és így sokkal nehezebben tudunk újra elaludni az ágyba visszatérve.
Az alvászavarok rengeteg betegséggel hozhatóak kapcsolatba. Az elhízás és a depresszió mellett szív- és érrendszeri problémák és egyes ráktípusuk kialakulására és súlyosbítására is hatással vannak. Érdemes a jó alvásra törekedni, hiszen a melatonin többek között antioxidáns hatással rendelkezik, így ideális termelődése esetén pontosan a fent említett betegségek ellen veszi fel a harcot!
A kék fény
A legújabb kutatások alapján a fények közül leginkább a kék fény hat a melatonin szintre. Olyannyira hatékonyan tart ébren, hogy a megoldást éjszaka sokat vezető sofőrökön is tesztelték az elalvás meggátolása érdekében. A kék fény a mindennapi használati tárgyaink működésének része, többek között a televízió, a mobiltelefonok és táblagépek is kibocsájtják. Erre a kék fényre reagálnak érzékenyen az emberi szemben található melanopszin nevű receptorok. Különösen rossz hír, hogy az energiatakarékos izzók is kék fényt használnak, így annak ellenére, hogy halványabbnak tűnik a kibocsájtott fényük, sokkal jobban hatnak az ember melatonin szintjére.
Mit tehetünk?
A jó alváshoz és a fények káros hatásainak meggátolásához érdemes nappal minél több természetes fényben lenni, éjszaka pedig sötétben aludni. Lefekvéshez közeledve csökkentsük a fényt, ne nézzünk kivilágított lakásban televíziót. Amennyiben éjszaka dolgozunk vagy utazunk, próbáljuk a környezetünkből eltüntetni a kék fény forrásait, vagy ha ez nem lehetséges, akkor használjunk a kiszűrésére alkalmas speciális védőszemüveget. Az alvás elősegítéséhez azt kell megakadályoznunk, hogy a retina fénnyel érintkezzen. Erre alapvetően ott vannak a szemhéjak, azonban a környezetünkben található megannyi mesterséges fényforrás miatt ezek már nem biztosítanak elég védelmet. Amennyiben az alvásunkat zavarja a fény, redőnnyel sötétítsük be a hálószobát vagy használjunk szemvédőt. Éjszakai őrfénynek vörös színű izzókat válasszunk, mert ezek zavarják legkevésbé a szemet.
Falikar lámpák Falikar lámpák Falikar lámpák Spot mennyezeti lámpák Spot mennyezeti lámpák Spot mennyezeti lámpák Íróasztali lámpák Íróasztali lámpák Íróasztali lámpák
Unipro
Unipro
Unipro UP-1459161 T toldóelem UP-1459161 Unipro UP-1459161 T toldóelem UP-1459161 Unipro UP-1459161 T toldóelem UP-1459161 Unipro UP-1459161 T toldóelem UP-1459161 Unipro UP-1459416 függesztõ huzal UP-1459416 Unipro UP-1459416 függesztõ huzal UP-1459416 Unipro UP-1459416 függesztõ huzal UP-1459416 Unipro UP-1459416 függesztõ huzal UP-1459416
KWd10d35c8f783efc1ffdd8fde6bde4c88